SCENARIUSZ  LEKCJI    -   ORGANIZM I JEGO ŚRODOWISKO

WARUNKI ŚRODOWISKOWE I ZASADA TOLERANCJI


Teresa Antonić

Zespół Szkół w Białej


Cele lekcji

1. Wiadomości

-         poznanie pojęć dotyczących czynników środowiska

-         poznanie czynników ograniczających

-         zaznajomienie się z zasadą tolerancji

-         poznanie „prawa minimum” odnoszącego się do zasobów środowiska ze wskazaniem przykładów jego funkcjonowania w przyrodzie

2. Umiejętności

-         dostrzeganie związków między rozwojem organizmów a warunkami środowiska

-         doskonalenie w posługiwaniu się terminologią biologiczną

-              doskonalenie umiejętności wnikliwej obserwacji i interpretacji faktów

3. Poglądy i postawy

-         przekonanie o konieczności racjonalnego gospodarowania zasobami przyrody

-         zwiększenie aktywności poznawczej uczniów

-         wyrobienie poczucia odpowiedzialności za środowisko w którym żyjemy

-         wyrobienie etycznych postaw wobec innych form  życia

-         kształtowanie postawy „mądrego gospodarza środowiska”, świadomego skutków nieprawidłowego użytkowania jego zasobów

 

Metody i formy pracy:                  pogadanka, obserwacja bezpośrednia, analiza wykresów, foliogramów, dyskusja, wyciąganie wniosków  

Środki dydaktyczne:                   foliogramy, kserokopie danych statystycznych, podręcznik, kreda, tablica

Tok lekcji:

         A. Faza wprowadzająca

                            1. Utrwalenie pojęć biologicznych poznanych na poprzednich lekcjach.

                            2. Poznanie tematu i celu lekcji.

         B. Faza realizacyjna

                            3. Poznanie składników środowiska.

                            4. Wyszczególnienie tych czynników, które decydują o istnieniu życia

czynniki ograniczające:         - fizyczne np. temperatura

- zasoby

- skażenia

- czas

5. Poznanie zasady tolerancji.

6. Przedstawienie zasady tolerancji na konkretnych przykładach w postaci wykresów i  tabelarycznych danych z literatury.

               7. Poznanie prawa minimum i kształtowanie się zjawisk ekologicznych w myśl tego prawa.

         C. Faza podsumowująca:

               8. Integracja wiadomości zdobytych podczas zajęć.

9. Dokumentacja lekcji – zapisanie notatki w formie wykresów, grafów z objaśnieniem.

              10. Ocena aktywności uczniów.

              11. Praca domowa.

Wypisz w tabelce organizmy wskaźnikowe różnych środowisk wg wzoru:

 

Organizmy

Kwasolubne

Azotolubne

Wapieniolubne

Borówki, turzyce, żurawiny

         D. Piśmiennictwo:

    T. Umiński: „Ekologia, środowisko, przyroda”.

                  H. Hłuszczyk, H. Stankiewicz: Słownik szkolny „Ekologia”.

                  Czasopisma dla nauczycieli: „Biologia w szkole (nr 1-5  2000)”.

                  Czasopisma: „Aura”, „Ochrona środowiska”.

         D. Cichy, D. Michajłow, W. Sander – „Ochrona i kształtowanie środowiska”.

                  P. Trojan – „Ekologia ogólna”.